Tanácsok-tippek

PB gázpalack cseréje otthon

Hogyan kell kicserélni a gázpalackot otthon?

A PB gázpalack előírásszerű használat esetén egyáltalán nem veszélyes, nagymértékben megkönnyíti a háziasszony munkáját és lerövidíti a főzésre-sütésre szánt időt.

PB palack helyes kezelése és bekötése

1. A töltött gázpalackról a védősapkát balra fordítva lecsavarjuk, majd leemeljük.

2. meggyőződünk, hogy a védősapka alatti oldalcsatlakozású ürítőszelep és a hatszügletű balmenetes záróanya teljesen zár-e. Utána a balmenetű záróanyát villáskulccsal jobbra forgatva lecsavarjuk, vigyázva arra, hogy közben gázömlés a kézikerék elmozdításával ne indulhasson meg. A záróanya ütögetése veszélyes ezért kerüljük. E művelethez mindig megfelelő méretű villáskulcsot használjunk.

3. A záróanya helyére csavarjuk a nyomáscsökkentőt, vigyázva arra, hogy az ép bőr tömítőkarika szabályosan helyezkedjik el. Ha a tömítőkarika megsérült, tegyünk újat a helyére, enélkül a nyomáscsökkentőt felcsavarni tilos! A csavaranyát mindig villáskulccsal húzzuk meg.

4. A nyomáscsökkentő és a fogyasztó készülék tömlőcsatlakozóját nyomásálló vászonbetétes gumicsővel kötjük össze. A gumicsövet lecsúszás ellen szorítóbilinccsel kell biztosítani.

5. A szerelés befejezése után sűrű szappanoldattal ellenőrizzük a fenti munkánk pontosságát és helyességét. A palack szelepét annyi időre nyitjuk meg, hogy az összekötő vezeték és a készülék csövei gázzal megteljenek. Ezután a nyomáscsökkentő és a gumicső csatlakozásait , a készülék csapjait bekenjük a szappanoldattal és figyeljük, nem keletkezik-e buborék. A buborék a gázszivárgás jele. Ha gázszivárgást észlelünk, a szivárgás helyén a tömítetlenséget megszüntetjük ls az összes korábban elvégzett szerelési műveletet ellenőrizzük. Ha az ellenőrzés után sem szűnik meg a gázszivárgás, a hiba a palack elzáró szelepében van. Ez esetben elzárjuk a szelepet, leszereljük a nyomáscsökkentőt, visszahelyezzük a záróanyát, a védősapkát és a palackot a cseretelepen kicseréljük.

6. Üzembe helyezni csak úgynevezett gáztömör, szabályosan szerelt és leellenörzött berendezést szabad. Üzembe helyezés előtt meggyőgyődünk arról, hogy a palack és a készülék szelepei teljesen zártak e, nem észlelünk-e rendellenességet. Ha mindent rendben találtunk, a palack szelepét nyitjuk. A meggyújtott gyufát a készülék égőfején lévő léngnyíláshoz tartva nyitjuk meg a készülék gázcsapját. Az égő teljes begyulladása után figyeljük meg a lángképet. Ha a lángocskák nem kékeszöld maggal égnek, az égés tökéletlen, a láng kormoz, vagy világít (kevés az égéshez szükséges levegő). A fogyasztókészülék üzemen kívül helyezését fordított sorrendben végezzük. Első a palack szelepének elzárása, és ha már a készülék égőjénél a láng kialudt, zárjuk el a készülék nyitott csapját, vízmelegítő esetén a vízcsapot is.

7. PB gázkészüléket csak az használjon, aki annak kezelését ismeri. PB készüléket működés közben ne hagyjuk magára, vagy ha azt hosszabb időre kénytelenek vagyunk megtenni, akkor gázhiány biztosítót kell beépíteni.

8. Ha a gáz kifogyott a palackból, a szelep lezárása után csavarjuk le a gáztömlő végére szerelt nyomáscsökkentő hollandi anyáját és a helyére a balmenetű záróanyát tegyük. A védősapka felcsavarása utn a palackot csere céljából szállíthatjuk.

PB Gázpalack

Propán-bután gázpalack

A propán bután gáz (PB gáz, vagy palackgáz) 8 atm.-nál kisebb nyomáson csepfolyósított állapotban palackban tárolható és szállítható. A nyomás csökkenésével ismét gázzá alakul és gázkészülékekben elégethető.

A háztartási PB gázberendezés gázpalackból és szelvényeiből, valamint a gázkészülékekből áll.

Háztartási célra 5,5 és 11, egyéb célra 22 és 33 kg cseppfolyósított gáz befogadására alkalmas palackokban hozzák forgalomba a PB gázt. A gázpalackokat 5 évenként hatósági nyomáspróbának vetik alá. A palackokat csak előírásszerűen szabad feltölteni, hogy a térfogat 4/5 részében cseppfolyós, 1/5 részében légnemű halmazállapotú gáz legyen. A palackban a gáz nyomása 4…5 atm. Mivel a PB gáz meleg hatására gyorsan tágul, csak szobahőmérsékleten tartani. Szigorúan tilos a palackot napon hagyni, vagy télen kályha mellé állítani.

PB gázpalack csere alkalmával ellenőrizze, hogy a palack szabályosan felszerel-e. Ha hibát talál, tagadja meg a palack átvételét.

Szállítás közben a gázpalackot fektetni, dobálni, leejteni nem szabad, mert palacksérülés esetén gázömlés, esetleg robbanás következhet be.

PB gázpalackot pincében, liftaknában stb, tárolni tilos, mert a PB gáz 1,8-szer nehezebb, mint a levegő, ezért a mélyebb helyekről szellőztetéssel is nehezen távolítható el. Tűzveszélyessége miatt könnyen súlyos balesetet okozhat. A gázpalack helyes cseréje otthon